GtHorton Church        Crossflatts

 

UPPER AIREDALE JUNIOR CRICKET ASSOCIATION - CUP WINNERS

The Upper Airedale Junior Cricket League was founded in 1954. It seems that Cup cricket didn't grab the imagination until much later, 1982 in fact with the introduction of the Raleigh Hargreaves Cup for Under 15s. Two years later the William Spencer Cup for under-17s was added to the then two age-group league. It was to be another 17 years before the Under 13s Cup was named after our immediate past president John Hindle.

In 2005 the committee broke with tradition and named the under-11s Cup after two then long-serving league members, Hugh Stephenson and Tom Barritt, both sadly now deceased. In 2016 the 'Pairs Cup' [soft-ball] was introduced for under-9s. Following the introduction of Girls' cricket in 2022 a Girls Soft ball Cup held in Festival format for all teams was instituted.

 

Year   William Spencer Cup

Under 18s [17s]

Raleigh Hargreaves Cup

Under 15s

John Hindle Cup

Under 13s

Barritt-Stephenson Cup

Under 11s

The Pairs Cup

Under 9s

Girls u12/13 Cup Girls u10/11 Cup
    click for photos click for photos click for photos click for photos click for photos    
2024  

 

             
2023  

 

Bradford & Bingley Bradford & Bingley Gt Horton Church Settle Crossflatts   Oakworth
2022  

 

Oakworth Skipton Gt Horton Church Gt Horton Church Crossflatts   Gt Horton Church
2021  

 

    Gt Horton Church Gt Horton Church U Wharfedale    
2020 Cup  

Gt Horton Church

Gt Horton Church

Gt Horton Church

Gt Horton Church

   
Plate   Bradford & Bingley Embsay Steeton Harden    
2019  

 

Oakworth Steeton Oakworth Gt Horton Church Oakworth    
2018  

 

Skipton Steeton

Oakworth

Gt Horton Church Earby    
2017  

 

Skipton Skipton Gt Horton Church Cullingworth Settle    
2016  

 

Wilsden Skipton Oakworth Oakworth Skipton    
2015  

 

Oxenhope Silsden Steeton Gt Horton Church      
2014  

 

Silsden Wilsden Skipton Oakworth      
2013  

 

Wilsden Oxenhope Cullingworth Oakworth      
2012  

 

Oakworth Gargrave Cullingworth Cullingworth      
2011  

 

Glusburn Skipton Wilsden Cullingworth      
2010  

 

Embsay Settle Oxenhope Cullingworth      
2009  

 

Embsay Pendle Forest Upper Wharfedale Oxenhope      
2008  

 

Bolton Abbey Embsay Oakworth Oakworth      
2007  

 

Thornton in Craven Haworth West End Skipton Earby      
2006  

 

Airedale Upper Wharfedale Skipton Oakworth      
2005  

 

Oxenhope Oxenhope Upper Wharfedale Oakworth      
2004  

 

Haworth Oxenhope Settle Cononley      
2003  

 

Long Lee Oxenhope Settle Oakworth      
2002  

 

Long Lee Long Lee Steeton Settle      
2001  

 

Haworth Steeton

Settle

       
2000  

 

Silsden Airedale          
1999  

 

Thornton in Craven Silsden          
1998  

 

Oakworth Haworth          
1997  

 

Steeton Cowling          
1996  

 

Colne Thornton in Craven          
1995  

 

Steeton Oakworth          
1994  

 

Keighley Tech Colne          
1993  

 

Settle Colne          
1992  

 

Bradley Steeton          
1991  

 

Steeton Steeton          
1990  

 

Keighley Tech Barnoldswick          
1989  

 

Embsay Silsden          
1988  

 

Embsay Embsay          
1987  

 

Settle Skipton CI          
1986  

 

Colne Bradley          
1985  

 

 

Embsay          
1984  

 

Skipton CI Embsay          
1983  

 

  Colne          
1982  

 

  Airedale